Co jeść przy cukrzycy typu 2?

by

Osoby chorujące na cukrzycę typu 2 zadbać muszą o stosowny jadłospis. Odpowiednio dopasowana do indywidualnych potrzeb pacjenta dieta cukrzycowa skutecznie zapobiegać będzie hiperglikemii. Co mogą, a czego nie powinni jeść cukrzycy?

Dieta cukrzycowa — co to takiego?

Głównymi celami diety cukrzycowej są: uzyskanie prawidłowych stężeń glukozy, cholesterolu i trójglicerydów we krwi oraz kontroli nad ciśnieniem tętniczym, a także utrzymanie lub powrót do prawidłowej masy ciała. Planując taki jadłospis, niezbędne jest wprowadzenie indywidualnego deficytu kalorycznego, który pozwalać będzie na redukcję wagi na poziomie około 0,5 — 1 kilogram tygodniowo. Układając dietę cukrzycową, pod uwagę wziąć należy parametry, takie jak wiek, płeć, aktywność fizyczna czy aktualny stan zdrowia pacjenta.

Ilość węglowodanów w jadłospisie osoby chorującej na cukrzycę typu 2 ustalana jest indywidualnie. Średnio stanowią one 45% dziennej wartości kalorycznej diety. Głównym ich źródłem powinny być produkty pełnoziarniste. Jednocześnie zaleca się ograniczenie podaży pokarmów, które są źródłem cukrów prostych. Jeżeli chodzi o białka, ich udział w wartości odżywczej diety wahać powinien się od 15 do 30%. Podobnie jak w przypadku węglowodanów, wartość ta jest ustalana indywidualnie. Co do tłuszczy, stanowić powinny one około 20 —45% codziennego jadłospisu. Do minimum ograniczyć powinno się tutaj źródła kwasów tłuszczowych typu trans.

Co mogą jeść pacjenci chorujący na cukrzycę typu 2?

Jakiego rodzaju produkty mogą znajdować się w codziennej diecie cukrzyków? Są to między innymi warzywa, w szczególności zielone. Zredukować należy tu natomiast ilość spożywanych ziemniaków, buraków oraz warzyw strączkowych. W diecie cukrzycowej bez obaw spożywać można owoce o niskiej zawartości węglowodanów, jak pomarańcze czy jagody. Zaleca się łączenie ich z produktami tłuszczowymi, jak orzechy lub białkowymi, typu jogurt. Kolejny ważny składnik jadłospisu cukrzyków to pełnoziarniste produkty zbożowe — kasza jęczmienna i gryczana, brązowy ryż czy makaron razowy. Najlepsze pieczywo dla osób borykających się z omawianą chorobą to orkiszowe oraz żytnie. Cukrzycy powinni spożywać minimum 2 porcje ryb tygodniowo. Najlepszym rozwiązaniem są tu tłuste gatunki morskie, jak śledź czy makrela. Dopuszczalne są także chude, mięsa — kurczak, indyk czy wołowina. Zalecana ilość jajek w diecie cukrzycowej to od 4 do 8 tygodniowo. Jadłospis ten zawierać powinien również chudy i półtłusty nabiał pod postacią twarogów, jogurtów i maślanek.

Produkty niewskazane w diecie cukrzycowej

Jakiego rodzaju produkty spożywcze powinny wyeliminować ze swojej diety osoby chorujące na cukrzycę typu 2? Jako że jadłospis tego typu bazować powinien na zdrowych, nieprzetworzonych produktach posiadających niski lub średni indeks glikemiczny i ładunek glikemiczny, ograniczyć do minimum, a najlepiej wyeliminować z niego należy: cukier, słodycze, słodkie napoje, soki owocowe, sól, tłuste gatunki mięs, pieczywo pszenne, biały ryż, dżemy, marmolady, miód, sól oraz alkohol.

Sprawdź również inne diety na https://fitlabcatering.pl/

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.