Relokacja maszyn – na czym polega

by

O relokacji maszyn z pewnością słyszała większość z Państwa o ile nie wszyscy. Jeżeli chodzi o to, na czym polega relokacja maszyn, sytuacja staje się dla wielu dosyć mocno skomplikowana. Dlaczego tak się dzieje? Możemy się tylko domyślać, że powodów jest naprawdę wiele.

Czas dowiedzieć się, czym spowodowana jest konieczność relokacji

Zacznijmy może od czegoś, co powinno być jak najbardziej oczywiste, ale nie jest – relokacja maszyn to inaczej przenoszenie maszyn. Co do szczegółów odnośnie przenoszenia – spójrzmy na sprawę tak, że przedsiębiorstwa przemysłowe to rozbudowane firmy mogące się pochwalić sporą ilością oddziałów. Ktoś może powiedzieć, że przecież każda placówka charakteryzuje się wykonywaniem konkretnych działań (i nie sposób z tym polemizować), ale nie można wykluczyć sytuacji, w której trzeba będzie użyć innego sprzętu znajdującego się na wyposażeniu firmy (czy też znajdującego się w innym oddziale). Tak właśnie dochodzimy do tego, że przenoszenie maszyn jest jak najbardziej potrzebne i nawet nie wypada z tym polemizować. Niemniej, pamiętajmy również o sytuacji, w której dochodzi do przenoszenia całego zakładu. Można powiedzieć, że jest to podobny przypadek do tego, o czym mówiliśmy. Właściwie różnica polega na tym, że w grę wchodzi większa ilość maszyn niż w sytuacji przedstawionej wcześniej.

Czas powiedzieć o kompleksowej relokacji

Skoro już wiemy, że relokacja jest absolutnie nieodzowna to najwyższa pora powiedzieć o tym w jaki sposób należy działać kompleksowo. W końcu wszyscy powinni mieć całkowitą świadomość, że kompleksowa relokacja jest wstanie sprawić mniejsze lub większe problemy. Zacznijmy może od tego, że relokacja to proces w skład, którego wchodzą następujące zadania:

– załadunek

– transport

– rozładunek

– instalacje pojedynczych urządzeń

– instalacje całych linii produkcyjnych oraz technologicznych

Trochę tego jest, zgodzicie się? Dodatkowo należy pamiętać, że relokacja może mieć charakter zewnętrzny albo wewnętrzny. Domyślacie się, po czym poznać charakter, z którym mamy do czynienia? Jeżeli nie, od teraz sytuacja powinna się zmienić. Otóż, wszystko jest stosunkowo proste. Charakter wewnętrzny związany jest z przemieszczaniem sprzętu w obrębie zakładu a charakter zewnętrzny dotyczy transportu na dalszej odległości.

Biorąc pod uwagę wszystko to, co już zostało powiedziane, powinien się nasunąć przynajmniej jeden wniosek – relokacja maszyn wymaga bardzo dokładnego planowania. Jeżeli tego planowania nie będzie to najprawdopodobniej prace nie zostaną wykonane z zachowanime wszelkich koniecznych procedur bezpieczeństwa. Mówiąc o bezpieczeństwie, mówimy rzecz jasna o ochronie zdrowia pracowników, jak i sprzętu. Na pewno też należy mieć świadomość, że opracowanie własnego planu relokacji nie jest zadaniem, którego mogą się podjąć dosłownie wszyscy. Chodzi o zadanie dla osób posiadających odpowiednią wiedzę (wiedzę odnoszącą się do zakresu logistyki i technologii maszyn) oraz profesjonalne zaplecze (zaplecze jest dokładnie tak samo ważne, jak ważna jest wiedza).

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.