Najczęściej kupowane obrazy religijne w Polsce

by

Polska jest jednym z najbardziej katolickich krajów nie tylko w Europie, ale i na świecie. Niewątpliwie religia ma ogromny wpływ na życie w kraju nad Wisłą. Od wielu lat możemy zaobserwować kult maryjny czy innych świętych, który przejawia się m.in w nabożeństwach, pielgrzymkach, a także w aranżacji naszych mieszkań poprzez obrazy religijne.

Najpopularniejsze motywy religijne na ścianę

1. Obraz „Jezu Ufam Tobie”

Autorzy: Eugeniusz Kazimierowski (1934), Adolf Hyła (1944)

Najpopularniejszy obraz religijny sprzedawany obecnie w Polsce. Motyw ten występuje także jako „Jezus Miłosierny” lub „Obraz Miłosierdzia Bożego”. Pierwowzór został namalowany przez Eugeniusza Kazimierowskiego w 1934 roku, jednak to wersja stworzona przez Adolfa Hyłę 10 lat później cieszy się większym uznaniem wśród klientów. Obraz Jezu Ufam Tobie bardzo często możemy spotkać w nawach bocznych Kościołów w całej Polsce. Jest to typowy przykład obrazu kościelnego.

2. Obraz „Chrystus Modlący się”

Motyw niezwykle popularny, przedstawiający Jezusa Chrystusa modlącego się w Ogrójcu. Ze względu na rozmiar, jest to obraz dedykowany jako aranżacja do pokoju mieszkalnego. „Jezus modlący się” jak sama nazwa wskazuje przedstawia Syna Bożego podczas modlitwy. Obraz kupowany jest często jako prezent komunijny.

3. Obraz „Czarna Madonna”

Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej zwany także „Black Madonna” to element kultu religijnego w Polsce, który swój początek ma w XVII wieku podczas tzw. „potopu szwedzkiego”. Oryginał znajduje się na Jasnej Górze w Częstochowie – najważniejszym Sanktuarium Matki Boskiej w Polsce. Ciekawostkę może stanowić informacja, że nie jest znany autor obrazu, ani czas i miejsce jego powstania.

4. Portrety i obrazy Jana Pawła II

Papież Jan Paweł II (Karol Wojtyła) to postać wyjątkowa dla każdego rodaka. Pierwszy i jak dotąd jedyny papież z Polski, który miał ogromny wpływ na upadek komunizmu w Europie. Kult Ojca św. Jana Pawła II narodził się zaraz po jego śmierci, która dla wielu Polaków była poważnym ciosem. Był uwielbiany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. Obrazy czy też portrety z wizerunkiem Jana Pawła II to jeden z najczęściej kupowanych obrazów do mieszkań w Polsce.

5. Obraz Chrystus i Samarytanka

Autor: Henryk Siemiradzki

Siemiradzkiego jako malarza wyróżniała atmosfera, która gościła na jego obrazach. Nie inaczej jest w przypadku obrazu Chrystus i Samarytanka. Obraz ten jest uchwyceniem momentu biblijnego, w którym Samarytanka podaje wodę do picia Synowi Bożemu. Przekaz tego obrazu jest niezwykle prosty: „Czyńmy innym ludziom dobrze”. Dzieło to spotykane jest także pod innym tytułem „Spotkanie przy studni”. Niezależnie od nazewnictwa, cieszy się ogromnym zainteresowaniem klientów.

You may also like