Alkoholik zmaga się nieustannie z nieodpartą ochotą sięgnięcia po kolejny kieliszek alkoholu. Często – właśnie poprzez słabą wolę – podejmuje kolejne terapie i je przerywa, by na nowo wpaść w ciąg alkoholowy. Życie w taki sposób staje się wówczas dla chorego męką. Jak sobie pomóc i uwolnić się od tej patowej sytuacji? Odpowiedź jest prosta – przestać pić. Dla alkoholika nie jest to jednak łatwe. Pomoc w całkowitym odstawieniu alkoholu i pojawieniu się do niego niechęci niesie wszywka alkoholowa.
Wszywka alkoholowa – podstawowe informacje
Wszywka alkoholowa ma postać tabletek z aktywną substancją, która wchodząc w reakcję z alkoholem powoduje i chorego bardzo dotkliwe, nieprzyjemne objawy. Niosą one zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale również życia osoby uzależnionej. Dlatego też po zabiegu zaszycia alkoholowego kategorycznie zabrania się spożywania jakichkolwiek trunków, nawet tych dostępnych w słodyczach.
Na tej zasadzie chory nabiera awersji do alkoholu i uczy się warunkowego odruchu niechęci do sięgnięcia po kieliszek.
Skutki połączenia Esperalu (wszywki alkoholowej) z alkoholem to:
- niewydolność narządów wewnętrznych (wątroby i trzustki)
- reakcje skórne
- dolegliwości bólowe o silnym natężeniu (w okolicach brzucha, klatki piersiowej)
- zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego (np. zawroty głowy)
- zaburzenia akcji serca
- dolegliwości psychiczne (np. stany lękowe, omamy)
- zgon
Wyżej wymienione objawy to tylko niektóre reakcję organizmu na połączenie wszywki z alkoholem. Najbardziej groźną jest jednak zgon chorego, który może wystąpić po spożyciu bardzo dużej dawki trunku po uprzednim zaszyciu.
Wszywka alkoholowa – jak wygląda zabieg?
Na zabieg zaszycia alkoholowego chory może się udać bez skierowania. Podczas wizyty przechodzi on przez badania przesiewowe, mające na celu zakwalifikowanie pacjenta do zaaplikowania wszywki. Zostaje również ustalona liczba tabletek Esperalu niezbędna do osiągnięcia zamierzonych efektów.
Esperal wszywa lekarz specjalista po uprzednim znieczuleniu miejscowym pacjenta. Tabletki umieszcza się w miejscach mało widocznych, np. w okolicy pośladka. Następnie chory ma obowiązek kontroli gojenia rany do 2 tygodni po zabiegu. Po uplywie tego czasu pacjent zgłasza się na usunięcie szwów. Po zabiegu zaszycia alkoholowego alkoholik może cieszyć się stanem trzeźwości do 12 miesięcy i efektywnie w tym czasie walczyć z nałogiem.
Więcej informacji o wszywce alkoholowej można uzyskać na https://www.alkomedica.pl/wszywka-alkoholowa.html
Bardzo ciekawe i świetnie wyjaśnione .Wiele się nauczyłam. Dziękuję bardzo. Ewa Cecylia