Wąski długi pokój może stać się udręką wielu osób borykających się z jego urządzeniem. Szczególnie w blokach budowanych kilkadziesiąt lat temu zjawiskiem nader częstym były tak zwane „kiszki”, czyli długie i wąskie pokoiki niezwykle trudne w aranżacji. Jak poradzić sobie z tym bez wątpienia trudnym zadaniem i zagospodarować wąski pokój w sposób zarówno efektowny, jak i funkcjonalny?
Jakich błędów nie popełniać podczas aranżowania wąskiego pomieszczenia
Przede wszystkim warto uświadomić sobie, że wąskie pokoiki, które zostały urządzone w sposób niezbyt praktyczny, często mają wiele cech wspólnych. Ustawianie szeregu mebli przy dłuższej ścianie pomieszczenia, jedno małe oświetlenie na całe wnętrze, niekorzystne wykorzystanie kolorów (zwłaszcza ciemnych!) na ścianach to tylko niektóre z błędów popełnianych przez osoby aranżujące tego rodzaju przestrzeń.
Jak uniknąć efektu pogrążonej w ciemnościach „kiszki”, w której przebywanie na dłuższą metę bez wątpienia stanie się męczące?
Dobrze jest zamontować w pokoju więcej niż jedno źródło światła. Niekoniecznie muszą być to lampy tego samego typu. Każda z nich powinna jednak rzucać snop światła na inną strefę wąskiego pomieszczenia, tym samym pozytywnie wpływając na jego proporcje. Źródłami światła mogą być halogeny czy diody, które stworzą niepowtarzalny klimat w urządzanym wnętrzu. Niezastąpione będzie także światło dzienne, którego lepiej nie tłumić przez ciężkie, zaciemniające zasłony, rozbudowane firanki czy rolety dzień-noc. W tym wypadku dobrze sprawdzą się lżejsze odpowiedniki – bardzo delikatne, niemalże przezroczyste firanki czy rolety rzymskie.
Niesztampowe fototapety, jasna kolorystyka ścian oraz głębia ukryta w połysku
Fajnym rozwiązaniem będzie również zastosowanie w wąskim pokoju fototapety 3D. To doskonały sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia i nadanie mu nietuzinkowego charakteru. Obecnie na rynku można znaleźć mnóstwo interesujących wzorów takich tapet. W przypadku osób, które nie przepadają za tapetami i wolą stawiać na jednolite ściany, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie jasnych kolorów – bieli, delikatnych beżów, pasteli i szarości. Innym sposobem na optyczne nadanie głębi przestrzeni będą lustra oraz meblowe fronty w połysku.
Mimo wszystko przyjazne wnętrze
Odpowiednie zagospodarowanie przestrzeni sprawi, że wąski długi pokój nie będzie wydawał się przytłaczający – wręcz przeciwnie: będzie miał szansę stać się w pełni komfortowym, przytulnym wnętrzem, w którym przebywanie nie będzie ani trochę męczące.