Jak efektywnie nauczyć się angielskiego lub innego języka obcego?

by

Znajomość języków obcych jest obecnie jedną z najbardziej pożądanych cech na rynku pracy. Przydaje się również podczas wyjazdów za granicę, zwłaszcza jeśli planujemy długie wyjazdy. Angielskiego można uczyć się nie tylko w szkole. Zawsze można zapisać się na kurs językowy albo spróbować doskonalić swoje umiejętności na własną rękę. O czym trzeba pamiętać podczas nauki języka?

Motywacja i czas w nauce języka

Dotyczy to właściwie wszystkich dziedzin, ale również trenowanie zdolności językowych wymaga odpowiedniego czasu. Postaraj się, żeby codziennie znaleźć wolną chwilę, żeby powtórzyć słówka lub zrobić jakieś ćwiczenie, wystarczy nawet 15 minut. By łączyć zainteresowania z nauką, możesz czytać książki w wybranym języku (zawsze możesz pomagać sobie słownikiem), a filmy i seriale wybieraj z napisami, żeby dodatkowo się obsłuchać. Jeśli istnieje taka możliwość, poproś któregoś z domowników, by od czasu do czasu poprowadził z Tobą rozmowę, co pomoże później w przełamaniu bariery językowej.

By odpowiednio zmotywować się do pracy, wizualizuj swoje efekty. Uczysz się angielskiego, by na wymianie studenckiej móc swobodnie porozumieć się z mieszkańcami innego kraju? A może do Twojej rodziny dołączył obcokrajowiec, który nie zna polskiego? Może jesteś zmęczony szukaniem pracy, ponieważ wszystkie oferty wymagają zaawansowanej znajomości języka? Zapisz sobie cele na kartce i trzymaj ją w widocznym miejscu, co pomoże się zmobilizować do nauki.

Różnorodność – nauka języka nie musi być nudna

Nawet jeśli trenujesz angielski we własnym zakresie, nie musisz się ograniczać do rozwiązywania nużących ćwiczeń czy też kucia słówek na blachę. Postaw na różnorodność. Ucz się nowego słownictwa poprzez słuchanie piosenek czy nagrań. Jednego dnia w ramach nauki przeczytaj rozdział książki po angielsku, drugiego obejrzyj film, a trzeciego skup się na szkoleniu umiejętności pisania, np. maili.

Dostosuj naukę do swoich potrzeb

Chcesz swobodnie porozumiewać się po angielsku z obcymi? Zamiast na zadaniach z zakresu gramatyki, skup się na ćwiczeniu umiejętności mówienia. Pomóc może Ci w tym przyjaciel lub ktoś z rodziny. Oswajaj się z językiem, czytając blogi i artykuły. Nowych słówek staraj się używać w praktyce, daje to dużo lepsze efekty niż nauka na pamięć.

Angielski dla dorosłych w Częstochowie? Sprawdź http://tarkowski.edu.pl/

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.