Najstarszy przypadek leczenia dentystycznego

by

Dentystyka zwana również stomatologią jest działem medycyny, który zajmuje się zębami oraz powiązanymi z nimi częściami ciała. Należą do nich przede wszystkim przyzębie, język, błona śluzowa oraz różnorakie inne tkanki jamy ustnej. Dentyści znają zasady funkcjonowania ludzkiego organizmu w obrębie tych obszarów, są obeznani z ich patologiami oraz zajmują się leczeniem różnych związanych z nimi schorzeń.

Stomatologia jest wbrew pozorom bardzo wiekową gałęzią medycyny. Jeżeli chodzi o najstarszy przypadek dentystycznego leczenia, to uważa się za niego pewne znalezisko, które liczy sobie około czternastu tysiącleci. Mowa o szkielecie młodego mężczyzny, który znaleziono na terenie dzisiejszych Włoch. Na jednym z trzonowców tego szkieletu zachowały się ślady wydrapywania zmian próchnicowych. Zabiegu dokonano za pomocą twardego narzędzia. Najprawdopodobniej było ono wykonane z kamienia, bądź też jakiegoś rodzaju kości.

Reklama: sprawdź zabiegi na stomatologia-impla.pl/implanty/

Nie jest to bynajmniej jedyny taki przypadek. Na wielu czaszkach naszych paleolitycznych przodków odnajduje się ślady borowania, a także wypełniania za pomocą czegoś, co w dzisiejszych czasach określilibyśmy mianem plomb. Dentystyka jest dziedziną medycyny, w ramach której wyróżnia się bardzo wiele działów. Jednym z nich jest protetyka stomatologiczna.

Protetycy stomatologiczni zajmują się przede wszystkim odtwarzaniem pierwotnych cech ludzkiego zgryzu po tym, jak utracono naturalne zęby. Wykorzystuje się do tego oczywiście różnego rodzaju implanty zębowe, czy sztuczne szczęki. Trzeba tutaj zaznaczyć, że zabieg montowania sztucznego zęba w dziąśle jest bardzo bolesny oraz dość kosztowny.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.