Rola muzyki w rozwoju słuchowym dziecka

by

Od chwili narodzin jednym z podstawowych bodźców odbieranych przez człowieka jest dźwięk, a jego interpretacja należy do pierwszych umiejętności, które nabywamy. Również we wczesnym dzieciństwie człowiek zaczyna zaznajamiać się z muzyką. Ponieważ pełni ona szczególną rolę praktycznie w każdej kulturze, ma niebagatelny wpływ na rozwój słuchowy, emocjonalny i intelektualny począwszy od najwcześniejszych lat życia.

Znaczenie muzyki w życiu dziecka

Podobnie jak w przypadku ludzi dorosłych, muzyka wywołuje silny wpływ także na najmłodszych. W zależności od jej charakteru, może doskonale sprawdzać się w redukowaniu stresu i niepokoju, lub pobudzać do działania i poprawiać nastrój. Na szczególną uwagę zasługuje jednak aktywne wykonywanie muzyki – istnieją różnego rodzaju instrumenty dla dzieci, które dostosowane są do ich warunków manualnych, pozwalając, w zależności od potrzeb, na kształtowanie i rozwijanie najbardziej podstawowej percepcji dźwięku, a także na bardziej zaawansowaną naukę gry. Niezależnie od stopnia umiejętności, wszelkiego rodzaju eksperymenty z dźwiękami są dla dzieci z jednej strony doskonałą zabawą, a z drugiej – źródłem interesujących, rozwijających doświadczeń.

Jak muzyka wpływa na rozwój słuchowy i intelektualny

Wpływ jaki na najmłodszych ma słuchanie i wykonywanie muzyki to temat, który naukowcy zgłębiają od wielu lat. Badania wykazują, że korzyści z doświadczania (szczególnie aktywnego) muzyki przez dziecko są ogromne – przede wszystkim pobudzane są części mózgu odpowiedzialne za kompetencje słuchowe i lingwistyczne – kontakt z muzyką i instrumentami przyspiesza rozumienie i nabywanie mowy, a także zdolności czytania, co przekłada się bezpośrednio na wyższe wyniki w nauce. Badacze donoszą także o pozytywnym wpływie muzycznych zabaw na zdolności matematyczne oraz manualne i motoryczne, a także na nawiązywanie pozytywnych relacji w grupie rówieśniczej.
Muzyka jest również znakomitym sposobem na przyspieszenie rozwoju słuchowego u dzieci z różnego rodzaju zaburzeniami, niepełnosprawnościami i specjalnymi potrzebami edukacyjnymi – między innymi związanymi z posiadaniem niedosłuchu, zaburzeń uwagi, dysleksji czy problemami z rozwojem mowy.

Instrumenty i akcesoria do muzyki

Na stronie sklepu Moje Bambino znaleźć można szereg instrumentów stworzonych specjalnie z myślą o najmłodszych. Polecamy między innymi instrumenty perkusyjne dla dzieci, które skutecznie łączą potrzebę ruchu i zabawy, z ćwiczeniem słuchu i zdobywaniem zdolności muzycznych. Oferowane przez nas instrumenty perkusyjne, takie jak dzwonki, cymbałki, pałki, bębenki czy tuby, przyniosą dzieciom wiele radości i przyczynią się do wielu godzin rozwijających zabaw.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.