Adopcja zwierzęcia ze schroniska – jak się przygotować?

by

Decydując się na adopcję zwierzęcia ze schroniska należy się do tego odpowiednio przygotować, w końcu będziemy odpowiedzialni za żywe stworzenie. Przede wszystkim powinno się zastanowić jak przygotować nowy dom dla zwierzaka oraz jak samemu przygotować się do adopcji.
Dom winno się przygotować stosownie do wymagań naszego przyszłego czworonogiego przyjaciela. Odpowiednio przemyśleć i zagospodarować miejsce w domu na rzeczy nowego domownika.

W pierwszej kolejności powinno się ustalić gdzie nasz nowy przyjaciel będzie spał, gdzie będzie się bawił, a gdzie jadł. Można również pomyśleć o zainstalowaniu pewnych zabezpieczeń w domu dla bezpieczeństwa naszego zwierzątka, np. zamontować siatki w oknach lub na balkonie, jeśli nasze mieszkanie mieści się na wyższych piętrach, aby ciekawskie stworzenie nie wyskoczyło z okna lub balkonu w pogoni za gołębiem. Niezbędnym wyposażeniem będą również miski na jedzenie i świeżą wodę. Odnosząc się do zabawek, to to jakie kupimy będzie już podyktowane gatunkiem naszego nowego przyjaciela. Dla kota może być to drapak, hamak, myszki do zabawy i wiele innych, dla psa oczywiście legowisko i gumowa kość. Przed adopcją można już zaopatrzyć się w pewną ilość pożywienia dla zwierzaka – suchą i mokrą karmę.
Po przygotowaniu nowego domu dla zwierzaka, należy sprawdzić czy i jakie wymagania stawia schronisko przed przyszłymi właścicielami zwierzątka. Często schroniska wskazują, że przyjeżdżając do schroniska należy posiadać już pewne przedmioty konieczne do transportu zwierzątka. W przypadku kota może to być transporter, a w przypadku psa smycz i kaganiec. Jeśli jeszcze nie mamy tych przedmiotów, należy się w nie zaopatrzyć.
Sama procedura adopcji zwierzaka nie jest ani trudna ani długa. Składa się jedynie z wyboru czworonoga oraz podpisaniu umowy adopcyjnej. Schroniska zazwyczaj posiadają własne strony internetowe, na których zamieszczają zdjęcia zwierzaków wraz z ich opisami, więc można wybrać już naszego nowego przyjaciela dużo wcześniej niż podczas wizyty w schronisku. Jednakże, zawsze warto poznać osobiście zwierzaka, którego widzieliśmy tylko na zdjęciu.

Po udanej adopcji, bez względu na informacje uzyskane od pracowników schroniska należy udać się z naszym nowym domownikiem do weterynarza. Taka wizyta jest potrzebna z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest zdrowie naszego zwierzątka. Wprawdzie schroniska dbają ogólnie o zdrowie zwierząt przebywających w placówkach, jednak jak wiadomo w schroniskach ciągle pojawiają się nowe, a co za tym idzie również nowe choroby, pchły itp. Z uwagi na to należy przeprowadzić podstawowe badania aby się upewnić czy nasz nowy przyjaciel jest zdrowy i czy aby na pewno nie posiada na sobie lub w swoim organizmie żadnych intruzów. Drugim powodem jest nasze zdrowie i nasz dom. Gdyby się okazało, że jednak adoptowany zwierzak niestety ma, np. pchły należy jak najszybciej podjąć działania aby mu ulżyć w cierpieniu i zabezpieczyć nasz dom przed niechcianą inwazją pcheł. Po badaniu i założeniu książeczki zdrowia możemy już spokojnie wracać do domu.

Teraz nie pozostaje nam nic innego jak otoczyć naszego nowego domownika troską, opieką i miłością. Pamiętajmy, że to żywe stworzenie, które posiada uczucia i należy mu poświęcać dużo uwagi.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.