Jak odrobaczyć psa?

by

Odrobaczanie psa to obowiązek każdego odpowiedzialnego opiekuna, który chce właściwie zadbać o zdrowie swojego pupila, ale również swoje. Psy mogą bowiem dość często stykać się z pasożytami, nawet te mieszkające w mieście i wyprowadzane na smyczy. Wystarczy im polizanie zanieczyszczonej trawy lub wypicie wody z kałuży czy innego zbiornika. Psy nawet na krótko spuszczone ze smyczy mogą z kolei złapać posiadającego pasożyty gryzonia, warto więc ich odrobaczanie przeprowadzać regularnie w porozumieniu z weterynarzem.

Jakie zagrożenia niosą ze sobą pasożyty dla psów?


Pasożyty wewnętrzne mogą negatywnie wpłynąć na zdrowie psa, powodując u niego biegunki, wymioty, bóle brzucha, wzdęcia oraz pogorszenie ogólnej kondycji. Dodatkowym zagrożeniem są one dla osób mieszkających z psem. Mogą się one pojawić bowiem również u opiekunów, a szczególne niebezpieczeństwo stanowią dla małych dzieci. Warto więc, poza odrobaczaniem psa, wprowadzić wśród maluchów rutynę każdorazowego mycia rąk po kontakcie ze zwierzęciem.

Jak odrobaczyć psa?


Odrobaczanie psa należy przeprowadzić w porozumieniu z lekarzem weterynarii, który doradzi odpowiedni środek, obliczy jego dawkę w odniesieniu do wagi psa, a w niektórych przypadkach może również podać preparat. Sklep Weterynaryjny.pl oferuje liczne środki na odrobaczanie psa, dostępne w formie tabletek, past, zawiesin lub preparatów typu spot-on używanych w razie usuwania pasożytów bytujących w sierści lub na skórze zwierząt: https://weterynaryjny.pl/preparaty-przeciwpasozytnicze-c-2_13.html


Jak często należy odrobaczać psa?


W przypadku możliwości badania psa przez tego samego weterynarza, który przez lata sprawuje nad nim kompleksową opiekę, korzystnym rozwiązaniem będzie opracowanie indywidualnego programu profilaktycznego, uwzględniającego takie aspekty, jak stopień ryzyka zakażeniem pasożytami, środowisko, w którym przebywa zwierzę, jego stan fizjologiczny oraz wyniki badań okresowych.

Warto pamiętać, że szczenięta są bardziej podatne na zakażenia pasożytami, należy więc odrobaczać je częściej. Pierwsze odrobaczanie można przeprowadzić po ukończeniu przez nie 2-3 tygodnia życia, a następne dwa razy w ciągu kolejnych dwóch tygodni. Młode osobniki można później odrobaczać właściwie co miesiąc.

Psy dorosłe, w zależności od stopnia ryzyka zakażeniem, należy odrobaczać nie rzadziej niż co pół roku. Systematyczność w tym względzie pozwoli nam we właściwy sposób zadbać o dobry stan naszego ulubieńca i samemu uchronić się przed pasożytami, które mogą niejednokrotnie spowodować poważne problemy zdrowotne u ludzi.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.