Czym jest wycinarka wodna

by

Technologia cięcia wodą to bardzo popularny i ceniony rodzaj obróbki, ponieważ jest niezwykle precyzyjny i daje znakomite rezultaty. Można w ten sposób obrabiać różnego rodzaju materiały, takie jak drewno, ceramikę, kompozyt węglowy, kamień, beton, metal, szkło, tekstylia i gumę. W zależności od twardości obrabianego tworzywa miękkie materiały można ciąć czystym strumieniem wody lub – w przypadki tworzyw twardych – z dodatkiem ścierniwa. Ta nowoczesna technologia jest często wykorzystywana w różnych gałęziach gospodarki, ponieważ posiada bardzo wiele zalet.

Jak działają wycinarki wodne

Wycinarki do cięcia pod strumieniem wody znane są także pod nazwą waterjet. Działają przy wykorzystaniu pompy wysokiego ciśnienia, sprężająca wodę do ciśnienia w wysokości 3300-3800 bar. Poprzez przewody woda dostaje się do głowicy, gdzie umieszczona jest kryza. Tam skumulowana w ciśnieniu energia przemienia się w energię kinetyczną. Woda pod ciśnieniem nabiera bardzo dużych prędkości, a materiał ścierny rozpędzany jest nawet do prędkości dźwięku (340,3 m/s). Po dodaniu do wody ścierniwa powstaje struga wodno-cierna, wykorzystywana do wycinania różnych elementów. Urządzenie tego typu składa się z pompy, wycinarki, która kieruje strumień w potrzebne miejsce oraz stołu roboczego, przeważnie wanny, gdzie zanurza się poddawany cięciu materiał. Waterjet wyposażony jest także w program komputerowy, dzięki któremu możemy uzyskać doskonałe wyniki obróbki.

Dlaczego warto wykorzystywać wycinarki wodne

Tego rodzaju urządzenia mogą ciąć niemal każdy rodzaj materiału. Poradzą sobie nawet z bardzo trudnym tworzywem, tam, gdzie nie zda egzaminu frez, piła tarczowa czy laser. Użycie wycinarki wodnej zapewnia idealną gładkość krawędzi obrabianego materiału, a przez to jego bardzo wysoką jakość. Ponadto w przeciwieństwie do innych metod obróbki mechanicznej jest techniką bardzo ekologiczną, ponieważ nie pozostawia trujących oparów i gazów. Jest to metoda szybka, uniwersalna i precyzyjna, a same maszyny są wygodne i proste w obsłudze.

Jakie zastosowanie mają wycinarki wodne

Wycinarki do cięcia wodą mają bardzo szerokie spektrum zastosowań. Wykorzystuje się je w m.in. w przemyśle lotniczym, motoryzacyjnym, stoczniowym, zdobniczym, tekstylnym i meblowym. To urządzenia niezwykle uniwersalne, którymi można obrabiać nawet bardzo delikatny materiał, jakim jest papier, a także materiały kwasoodporne i pancerne, takie jak mosiądz czy miedź.
Firma Polwelt oferuje najwyższej jakości wycinarki do cięcia pod strumieniem wody, które są niezawodne w działaniu, precyzyjne i szybkie.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.