Dlaczego warto poznać swoją osobowość

by

Zastanawiasz się czy wypełnić kwestionariusz osobowości. W zasadzie uważasz, że znasz siebie całkiem dobrze. Zastanawiasz się czy test jest w stanie wnieść coś nowego do twojego życia? W czym miałby Ci pomóc? Chcesz poznać korzyści? To zaczynamy!

  1. Szczegółowe poznanie siebie

Pewnie zdarzyło Ci się usłyszeć pytanie: “Opowiedz coś o sobie” lub “Jaki jesteś?”? Czy miałeś w głowie pustkę? Trzeba chwili, by zastanowić się i ułożyć sobie to, co chce się przekazać odbiorcy. Każdy z nas ma jakąś wiedzę o sobie, potrafi się opisać w kilku zdaniach, jednak na ile odnoszą się one do ogółu? Poznanie swojej osobowości zagwarantuje Ci zarówno wiedzę ogólną, jak i szczegółową na temat twojej osoby.

  1. Większa samoświadomość

Badanie osobowości ma tę niewątpliwą zaletę, że zwiększa Twoją samoświadomość, a więc pozwala Ci poznać swój potencjał. Jest punktem wyjścia do poznania siebie i daje Ci możliwość wykorzystania nowo zdobytej wiedzy na swój temat lub też potwierdzenia tego, co do tej pory o sobie sądziłeś. Możesz zacząć pracę nad sobą, swoją zmianą (masz punkt wyjścia), możesz się zaakceptować, pogodzić się z rzeczami, które postrzegasz jako swoje wady lub których w sobie nie lubisz, wykorzystać nowo odkryte przewagi. To, co zrobisz, zależy tylko od ciebie.

  1. Większa samoakceptacja

Samoświadomość jest pierwszym krokiem do większej samoakceptacji. Poznanie swojej osobowości może wyjaśnić ci wiele rzeczy o tobie, których do tej pory nie rozumiałeś. Skoro wiesz, że w twojej naturze leży dane zachowanie to możesz je zaakceptować i nauczyć się wykorzystywać.

  1. Poznanie swoich przewag

Pamiętaj, że nie ma czegoś takiego jak zła osobowość. Każda wiąże się z potencjalnymi przewagami. Poznanie ich pozwala lepiej dopasować do siebie swoje środowisko i zachowania. Dzięki uświadomieniu sobie jakie zasoby posiadasz, możesz je maksymalnie spożytkować. Ponadto dowiesz się, co cię odróżnia od innych, gdzie masz szansę na sukces i powodzenie. Możesz wzmacniać to, co cię wyróżnia. Wykorzystując swoje naturalne preferencje wnosisz swój unikalny wkład.

  1. Poznanie ryzyk

Są pewne cechy, które uważane są powszechnie za wady lub też Ty sam możesz w sobie nie akceptować. Poznanie ich pozwoli Ci poprawić konkretne zachowania, popracować nad nawykami czy strategiami działania. Dowiesz się dlaczego niektóre rzeczy są dla ciebie trudne, czujesz się z nimi nieswojo i jak sobie z nimi poradzić.

  1. Zrozumienie dlaczego coś lubisz (lub nie)

Być może od zawsze poświęcasz więcej czasu na przemyślenie swojej decyzji niż inni, nie lubisz rozmawiać przez telefon lub co chwilę odwiedzasz nową wystawę (chociaż znasz już wszystkie w mieście). Poznanie osobowości pozwoli ci zrozumieć czemu tak się dzieje.

  1. Działanie w zgodzie ze sobą

Poznanie osobowości pozwala tak dopasować obszary działań, by były one dla ciebie jak najbardziej optymalne i naturalne. Możesz dostosować zachowania do naturalnych uwarunkowań, predyspozycji, skłonności. Wybory te staną się bardziej świadome. Na przykład jeśli jesteś osobą, która aktywnie poszukuje nowości praca schematyczna, powtarzalna będzie niemal katorżnicza, dlatego powinieneś szukać takich zajęć, gdzie twoja potrzeba zmian będzie zaspokajana.

  1. Zmiany

Może chciałbyś coś w życiu zmienić? Poznanie swojej osobowości jest punktem wyjścia, żeby ustalić w którym kierunku podążać. Pozwala także doprecyzować kierunek. Dzięki poznaniu siebie możesz zaobserwować obszary twojej osobowości, które szczególnie chciałbyś rozwijać.

  1. Osiąganie celów

Łatwiej osiągnąć cele, które sobie stawiamy (czy to osobiste, czy to zawodowe), gdy dostosujemy je i nasze zachowania do predyspozycji, uwarunkowań, które posiadamy.

Znasz już korzyści, jakie wiążą się z poznaniem siebie. Jak zatem poznać swoją osobowość? Które narzędzie będzie do tego najlepsze? Sprawdź jak wziąć udział w badaniu osobowości i korzystaj z nowej wiedzy!

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.