Objawy zespołu abstynencji w heroinizmie – jak przerwać błędne koło i przestać cierpieć

by

Heroina to jeden z najstarszych twardych narkotyków, który do dziś jest często stosowany przez narkomanów. Ma różne drogi podania (nos, podskórnie, dożylnie, wdychanie) i „podkręca” działanie innych substancji psychoaktywnych. Niestety wraz z każdym zażyciem chory pustoszy swój organizm i mimo tej wiedzy trwa w nałogu.

Heroina – próby odstawienia

Często osoby z problemem heroinizmu próbują skończyć z nałogiem na własną rękę. Doznają wówczas bardzo ciężkich objawów zespołu odstawienia. Podczas tych trudnych chwil niestety „łamią” się o sięgają po narkotyk. Takiego błędnego koła niestety nie można przerwać w domowych warunkach.

Zespół odstawienia heroiny charakteryzuje się:

  • biegunką i wymiotami
  • zaburzeniami pracy serca
  • obfitymi potami i dreszczami
  • zaburzeniami snu
  • rozszerzonymi źrenicami
  • głodem narkotykowym
  • bólem stawów i mięśni
  • drażliwością i spadkiem nastroju

Heroinizm – jak wyjść z nałogu

W Polsce leczenie uzależnienia od heroiny przeprowadza się rozpoczynając od procesu odtrucia pod okiem specjalistów w specjalnych placówkach oferujących detoksykację narkotykową. Następnie chory kierowany jest na adekwatną psychoterapię. Aby zbudować silną motywację, często zaleca się farmakoterapię. To pomoc w postaci tzw. blokerów receptorów opioidowych w mózgu. Na skutek ich działania chory nie odczuwa euforii po zażyciu narkotyku. W ten sposób zniechęca się do ich zażywania. W zamian za to mózg jest stymulowany do wydzielania endorfin, gdy chory jest „czysty”.

Od wielu lat podczas farmakoterapii heroinizmu wykorzystuje się preparat o nazwie naltrexon. Jego dodatkową zaletą jest fakt, iż nie ma on właściwości uzależniających, zaś ma bardzo dobre działanie w łagodzeniu objawów zespołu odstawienia.

Heroinizm – dla kogo terapia naltexonem

Środek ten będzie się sprawdzał u każdego. Nawet osoby młode (ok. 18 roku życia) mogą skorzystać z jego pomocy. Terapia tym lekiem jest czasowa, więc można się nią wspomóc w trudnych chwilach, by odzyskać siły i powrócić do normalności. Niemniej sam lek nie zastąpi psychoterapii, dlatego każdy uzależniony powinien się na nią zgłosić, gdy pragnie wyjść z nałogu.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.