Przenośniki łańcuchowe – zastosowanie

by

Podstawowym celem przenośników łańcuchowych jest przemieszczanie różnorodnych elementów. Mogą być to zarówno małe, takie jak pojedyncze części urządzeń, jak i znacznie większe, takie jak ważący kilka ton samochód.


Konstrukcja przenośników łańcuchowych


Ruch przenoszonego przedmiotu generowany jest przy pomocy łańcucha transportowego. Jest on napędzany stacją z motoreduktorem. Dodatkowo stacja napinająca łańcuch ma za zadanie pilnować, czy całe urządzenie pracuje w sposób prawidłowy. Przenośniki łańcuchowe posiadają stosunkowo prostą konstrukcję nośną. Jest ona zwykle ustawiana na podporach, przez możliwe jest regulowanie wysokości przenośnika. Przenoszone ładunki mogą podwieszone na szynie nośnej lub umieszczone na wózkach kołowych. Nie oznacza to jednak, że transportowanie przedmiotów umieszczonych bezpośrednio na łańcuchu jest niemożliwe. Warto pamiętać, że zakres masy transportowanych ładunków jest wyjątkowo szeroki – od kilku kilogramów do nawet kilku ton.


Przenośniki łańcuchowe – najważniejsze zalety


Najważniejszą zaletą, jaką posiadają podnośniki łańcuchowe, jest możliwość poprzecznego transportowania różnorodnych ładunków z przenośnika rolkowego. Należy pamiętać, że możliwe jest również przenoszenie przedmiotów o wielu kształtach oraz wagach. Niezależnie od podstawy ładunku, przenośniki łańcuchowe pozwalają na przenoszenie ich pod niedużym kątem. Ich dodatkową zaletą jest również wyjątkowo wysoka trwałość. Cechują się one stabilnością oraz niezawodnością. Ze względu na bezpieczeństwo pracowników warto zwrócić uwagę również na przenośniki łańcuchowe o cichej pracy. Są one dodatkowo odporne na zanieczyszczenia i łatwe w konserwacji. Wpływa to pozytywnie na niskie koszty pielęgnacji, serwisowania oraz obsługi.


Kiedy stosuje się przenośniki łańcuchowe


Przenośniki najczęściej spotykane są na terenie zakładów produkcyjnych. Zwykle wykorzystywane są przez rozlewnie towarów płynnych, takich jak woda, perfumy oraz chemia gospodarcza. Z powodzeniem mogą być używane również w miejscach jednostkowego pakowania produktów. Przenośniki łańcuchowe oferowane przez METAL-CHEM są stosowane również w dużych magazynach oraz sortowniach, ale także w kopalniach. Ze względu na duży udźwig, mogą być stosowane we wszystkich przedsiębiorstwach, których praca wymaga transportu ładunku o różnej masie. Szeroki wybór dodatkowych elementów poprawiających jakość oraz precyzje pracy podnośników łańcuchowych pozwala na maksymalne dopasowanie do specyfiki konkretnego zadania. Umożliwia to skorzystanie z podnośników łańcuchowych wielu firmom.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.