Jak wysuszyć drewno

by

Drewno to bardzo popularny materiał, z którego tworzy się mnóstwo bardzo użytecznych produktów. Każde przedsiębiorstwo które zajmuje się obróbką drewna lub wykonuje z niego poszczególne produkty musi znać jego poszczególne gatunki. Wówczas to może wybierać takie, które będą najbardziej odpowiednie w procesie produkcji. W wielu sytuacjach bardzo przydatne są takie maszyny, dzięki którym można osuszyć drewno. Najbardziej znanym producentem suszarni do drewna jest VENTECH Z.B.T. PIJECCY.

Metody osuszania drewna – dziś a dawniej

Co prawda suszenie drewna nie jest trudnym procesem, ale bardzo często zdarza się tak, że może być długotrwałe. Dochodzi do tego wówczas, gdy zostanie wybrana nieodpowiednia metoda suszenia.

Jeszcze kilkanaście lat temu bardzo popularne były tradycyjne metody suszenia drewna. Tworzywo to było powszechnie suszone na wolnym powietrzu. Wystarczyło dobrze rozłożyć cały materiał na słońcu i poczekać aż wyschnie. Technikę tę bardzo często stosowały zarówno osoby fizyczne, które chciały osuszyć drewno na własny użytek, jak i profesjonalne firmy zajmujące się jego obróbką.

Dziś do suszenia drewna są wykorzystywane różne metody. Jednym z wielu sprawdzonych sposobów jest osuszanie go w cieczach oraz za pomocą przegrzanej pary wodnej. Mokre drewno można też skutecznie osuszyć za pomocą specjalnego kontenera spalinowego. Niemniej żadna z powyższych metod nie jest w stanie zastąpić profesjonalnej suszarni do drewna, w której proces ten przebiega bardzo szybko, sprawnie oraz zawsze w pełni skutecznie.


Suszarnie do drewna – budowa i zastosowanie

Suszarnie do drewna to niezawodne urządzenia często przypominające mały domek bądź blaszany budynek. Wiele profesjonalnych firm zajmujących się suszeniem drewna posiada też wielkie konstrukcje, które swym wyglądem przypominają magazyn. Posiadając suszarnię o bardzo dużej powierzchni można wysuszyć ogromną ilość tego tworzywa w bardzo krótkim czasie.

W profesjonalnych suszarniach drewna wykorzystuje się dwa podstawowe czynniki takie jak: przepływ powietrza oraz temperatura. W ich środku działa specjalna turbina, dzięki której napędzane są poszczególne mechanizmy.

Każda suszarnia działa na zasadzie sprężania oraz podgrzewania cząsteczek powietrza. A co za tym idzie wymusza ich obieg, który może sięgać nawet do 170 km/h. Właściwy przepływ powietrza jest bardzo ważny, gdyż skraca on czas suszenia.

Proces suszenia drewna składa się z kilku części. Do czynników które trzeba wziąć pod uwagę należy gatunek drewna, jego twardość oraz miękkość. Czynnościami związanymi z suszeniem drewna powinni zajmować się tylko i wyłącznie wykwalifikowani pracownicy, którzy wiedzą doskonale jak obsłużyć suszarnię do drewna.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.