Każdy kibic w napięciu oczekuje na start zawodów swojej ulubionej dyscypliny sportowej. Liczy na sukcesy swoich faworytów i na ich świetną formę. Jednak mało kto zastanawia się, ile pracy musi włożyć dany sportowiec przez cały rok, aby uzyskać optymalną formę na najważniejsze starty, zdobywać medale i upragnione trofea. Codziennie uczestniczy w wielogodzinnych treningach oraz opracowuje wraz z zespołem plan działania. Mogłoby się wydawać, że wygrywanie to przyjemność i profity czerpane z tego wydarzenia. Ale tak naprawdę każdy sportowiec ciężko musi sobie na to zapracować.
Lata wysiłku w drodze do osiągnięcia sukcesu
Podnoszenie efektywności procesu treningowego opiera się, poza doskonaleniem swoich umiejętności i odpowiednich technik, także na prowadzeniu odpowiedniego stylu życia. W niektórych dyscyplinach waga ma ogromne znaczenie, dlatego niekiedy są to również lata wyrzeczeń i ciągłego przebywania na diecie. Formy na zawody nie przygotowuje się na ostatnią chwilę. Niekiedy trwa to całe lata, zanim organizm sportowca zostanie odpowiednio przygotowany na najważniejsze turnieje tak, aby zdeklasować przeciwników, którzy przecież także przygotowują się z podobnym zaangażowaniem. Odpowiedni plan treningów powinien zawierać:
- znajomość terminarza wszystkich zawodów na dany sezon
- starty w zawodach o mniejszej randze w celu sprawdzenia formy
- dopasowanie treningów, aby nie przemęczyć organizmu
- zhierarchizowanie wagi startów
Ważne jest również uwzględnienie środków odnowy biologicznej, aby nie kumulować zmęczenia i nie osłabiać nadmiernie organizmu. Tak przygotowany sportowiec jest w stanie osiągać najlepsze wyniki, o których można przeczytać w serwisach sportowych, takich jak: https://sport1.pl.
Przygotowanie psychiczne zawodnika
Wielu zawodników korzysta w trakcie przygotowań oraz startów z pomocy psychologa. Ma to bardzo duże znaczenie w kwestii samego nastawienia do zawodów oraz radzenia sobie z kryzysami, odbywającymi się w głowie. Pozytywne nastawienie, wiara w uzyskanie dobrego wyniku i jak najmniejszy stres, związany z wzięciem udziału w turnieju, jest niesłychanie ważna, szczególnie jeśli jest to ten najbardziej prestiżowy, jak Olimpiada, która odbywa się co cztery lata. Wówczas presja, że na kolejny sukces, w razie niepowodzenia trzeba będzie czekać tak długo, może znacząco wpłynąć na formę i cała wcześniej wykonana praca może nie przynieść oczekiwanego rezultatu.