Praca powinna być nie tylko źródłem utrzymania, ale i satysfakcji. Spędzać długie godziny przez pięć lub sześć dni w tygodniu w poczuciu, że to konieczność, by opłacić rachunki i środki do życia, przekładają się na frustrację lub wręcz mogą doprowadzić do depresji lub ciągłego życia w stresie, odbijając się na życiu prywatnym. Posiadanie fachu, który nie tylko sprawia przyjemność, ale i przekłada się na jakość życia na dobrym poziomie znacznie ułatwia plan założenia własnego, dochodowego interesu. Większość fryzjerów pracuje na tzw. procent lub umowy kontraktowe. Prowadzenie własnego salonu fryzjerskiego to szansa na pracę za godziwe pieniądze i samodzielność w zarządzaniu.
Jak otworzyć salon fryzjerski
Wbrew pozorom nie trzeba być z wykształcenia fryzjerem, by móc założyć salon fryzjerski. Można samemu stać się pracodawcą i zatrudniać wyuczone w tym kierunku osoby. Ale szczególnie zainteresowani możliwością pracy „na swoim” są absolwenci szkół fryzjerskich, pragnący zdobyć własne grono stałych klientów i budować swoją markę. Głównym warunkiem otwarcia takiego salonu jest znalezienie odpowiedniego lokalu, który będzie spełniał warunki sanitarne. Przed otwarciem tego rodzaju działalności, dobrze jest przeprowadzić badanie rynku, czyli:
- Zrobić listę fryzjerów w okolicy
- Sprawdzić, jakiego rodzaju usługi są już dostępne
- Jakie ceny mają inne salony w pobliżu
- Czy przeważają fryzjerzy damscy czy męscy
Po wykonaniu analizy, pozostaje tylko wynająć lokal, zarejestrować działalność oraz otworzyć konto bankowe, które będzie służyło do pobierania opłat za wykonane usługi oraz do przelewów dla dostawców akcesoriów zamawianych do salonu, a także opłat za wynajem lokalu, czy odprowadzania składek. Na początek można zrobić rozeznanie, czy któryś z banków ma do zaoferowania darmowe konto firmowe, które na początek działalności pozwoli na oszczędność pieniędzy.
Opłaty, które należy przewidzieć zakładając salon fryzjerski
Oprócz opłacania składek społecznych i składki zdrowotnej oraz prowadzenia księgowości, należy jeszcze wziąć pod uwagę takie wydatki jak zakup kasy fiskalnej, a jeśli w lokalu ma panować przyjemna atmosfera poprzez sączącą się z głośników muzykę, trzeba również wykupić licencję i uiszczać opłaty do ZaiKS-u. Aby uzyskać pozwolenie do prowadzenia działalności tego rodzaju, należy również uzyskać pozwolenie od Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, składając wniosek w sanepidzie nie później, niż 14 dni od rozpoczęcia działalności.