Rozumiem wszystko, ale nic nie mówię. Jak pokonać ten strach

by

 Wielu ludzi, którzy rozpoczęli naukę języka angielskiego, ma problem z mówieniem. Mimo opanowanej gramatyki, szerokiego zasobu słów i rozumienia wszystkiego co usłyszą, to jednak boją się mówić. Dlaczego tak się dzieje? Skąd ta blokada? I jak można ją pokonać?

Skąd ten strach?

Przyczyn lęku może być wiele, ale trzeba zdać sobie sprawę, że ta blokada jest tylko w naszych głowach! Skoro znamy słowa, wiemy jak ich używać i rozumiemy wszystko to co ktoś do nas mówi. Z odpowiedzią i swobodną konwersacją, teoretycznie nie powinno więc być problemu, ale za każdym razem jak mamy otworzyć usta, to słowa nagle uciekają. Boimy się, że powiemy coś źle, że coś poprzekręcamy i się ośmieszymy. Ilu z nas nie raz pomyślało – lepiej udam, że nie rozumiem, bo jeszcze coś głupiego powiem. Takie zachowanie tylko potęguje ten strach, sprawia, że sami sobie zamykamy usta i wybieramy milczenie.

Jak sobie z nim radzić?

Przede wszystkim trzeba zdać sobie sprawę, że nawet w języku ojczystym popełniamy błędy, więc to naturalne, ze zdarzą się jakieś wpadki również w języku obcym. Pomyślmy o ludziach, którzy uczą się polskiego i jakie błędy oni popełniają. A czy my się wtedy z nich śmiejemy? Nie! Przecież te drobne potknięcia ignorujemy, a większe błędy poprawiamy, prawda? I tak samo będzie w naszym przypadku kiedy powiemy coś źle. Nie trzeba się bać, że wypowiemy zdanie, które byłoby gramatycznie źle sformułowane, bo prawda jest taka, że mało kto zwraca na to uwagę. Ważne, aby właściwie przekazać informację i żeby ta druga osoba nas zrozumiała.

A co jeśli i tak nie dajemy sobie rady? I blokada wciąż jest?

Jeżeli ciągle nie potrafimy poradzić sobie z lękiem, to dobrze jest rozejrzeć się za kurs angielskiego Częstochowa http://tarkowski.edu.pl/ . Gdzie podczas zajęć w grupie ludzi będzie nam łatwiej. Dlaczego? Bo w towarzystwie osób, które są na podobnym poziomie co nasz, konwersacja przestaje być trudna. Z każdymi zajęciami będziemy zauważać u siebie postępy, aż w końcu strach minie całkiem, a rozmowa w języku angielskim przestanie w nas budzić lęk.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.