Wirus HPV – sprawdź, co ci grozi

by

Wirus HPV – jakie objawy daje i jakie są konsekwencje narastania wirusa w ciele człowieka? Jak diagnozować wirusa i jak pozbyć się go w organizmu?

Co to jest wirus HPV i jakie skutki dla organizmu wywołuje?
HPV, czyli wirus brodawczaka ludzkiego przenoszony jest drogą płciową, przez kontakt ze skórą osoby, która jest zainfekowana. Jest to wirus, który w istotny sposób bierze udział w rozwijaniu się nowotworu u człowieka. Wśród kobiet, jest to głównie rak szyjki macicy. Z tego właśnie powodu istnieje wiele akcji promujących badanie się w kierunku wykrywania tego wirusa w organizmie. Negatywna diagnoza odnosząca się do wirusa HPV, w połączeniu z dokonywaniem regularnych badań cytologicznych, daje kobiecie bardzo dużą ochronę przed niekontrolowanym rozwojem nowotworu w obrębie szyjki macicy. Oba te badania przeprowadzi lekarz ginekolog Wrocław prywatnie lub przez NFZ.

W jakich formach występuje wirus HPV?


Wirus HPV przyczynia się nie tylko do rozwoju raka szyjki macicy, ale także do nowotworów zlokalizowanych w obrębie jamy ustnej i w ustnej części gardła. Wirus ten ma wiele typów, z których oczywiście najgroźniejsze są te skrajnie onkogenne. Poza nimi, istnieje jeszcze wiele typów wywołujących nieśmiertelnych chorób o łagodnym przebiegu, rozwijających się przy obniżonej odporności. Wirusem brodawczaka ludzkiego można zarazić się korzystając z toalet w miejscach publicznych siadając na desce klozetowej lub korzystając z obuwia bez żadnej ochrony (np. przymierzając na gołą stopę buty w sklepie obuwniczym). Niegroźne odmiany wirusa objawiają się powstawaniem brodawek na powierzchni skóry. To właśnie przez kontakt z nimi można zarazić się od nosiciela wirusa. Brodawki występują na podeszwach stóp oraz w wewnętrznych częściach dłoni. Ich wielkość nie przekracza kilku milimetrów średnicy, ale mimo to są bardzo dobrze widoczne.

Jak leczyć wirusa HPV?


Jak pozbyć się wirusa HPV z organizmu? Skuteczne jest leczenie farmakologiczne. Brodawki można zniwelować domowymi zestawami do krioterapii. Bardzo dobre będą również preparaty na bazie kwasów oraz te o działaniu keratolitycznym. Jeśli leczenie brodawek domowymi sposobami przez stosowanie leków przepisanych przez lekarze nie pomaga, wówczas należy udać się do dermatologa, który prawdopodobnie zdecyduje o laserowym usunięciu brodawek (lub o zabiegu chirurgicznym, którego celem będzie usunięcie zmiany skórnej).

Nowotwory wywołane przez HPV


Nowotwory, które rozrastają się na bazie wirusa HPV na początku dają bardzo nikłe i trudne w wykryciu objawy. W pewnym momencie jednak następuje duży przeskok i wtedy właśnie występuje silne namnażanie się zmian nowotworowych i liczne przerzuty do organów zlokalizowanych w ciele człowieka. Szybka diagnoza może nastąpić przez badanie histopatologiczne. Leczenie w tym przypadku odbywa się przez przeprowadzenie operacji lub przez włączenie chemioterapii i radioterapii.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.