Wszystkie prace budowlane wymagają odpowiedniego zaplecza logistycznego oraz sprzętowego. W szczególności prace ciężkie, takie jak głębokie wykopy.
Podczas usuwania kolejnych warstw ziemi powstaje zagłębienie, które do chwili, gdy jest płytkie może utrzymywać się samo. Zbita ziemia nie rozstępuje się i nie osuwa, ale w momencie gdy potrzebujemy gwarancji stabilności wykopu, a zarówno podłoże jak i głębokość penetracji jest większa niezbędne stają się deskowania wykopów.
Deskowania pozwalają zabezpieczyć teren przed osuwaniem się warstw ziemi dzięki czemu zarówno konstrukcje, układane w wykopie jak i pracujący tam robotnicy są bezpieczni. Pozostawione narzędzia nie zgubią się zasypane przez glinę, piasek czy ziemię.
Ściany deskowań wykonane są z metalu lub odpowiednich, odpornych stopów aluminium. Ich budowa jest solidna – musi wytrzymać naciski i zmienne napięcie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa i sztuki budownictwa. Pomiędzy płytami umieszczone są rozpory, których mechanizm opiera się najczęściej na śrubie rzymskiej dzięki czemu stworzenie odpowiednio szerokiego tunelu jest łatwe i nie wymaga specjalnej wiedzy.
Ciekawym rozwiązaniem są deskowania wykopów mogące wspierać wykop nawet na głębokości 8 metrów. Bez tego układanie kabli zasilających, rur przepływowych czy światłowodów jest niemożliwe. Innym wyspecjalizowanym rodzajem deskowania jest deskowanie wąskie pozwalające działać w miejscach, gdzie przestrzeń jest niewielka, a prace muszą zostać przeprowadzone. Przykładowo: ruchliwe ulice, których nie można zamknąć.
Jak widać praca z wykopami z używaniem deskowania jest szybsza i bezpieczniejsza. Profesjonalizm wymaga zaawansowanych (choć niedrogich) rozwiązań. Deskowania możemy wykupić lub wynająć, jeśli nie mamy długotrwałej potrzeby ich używania, ale na przykład jedno zlecenie dotyczące głębokich wykopów.