Accelerated Mobile Pages – nadchodzi nowa era?

by

Pierwsze wzmianki dotyczące tego mało znanego, nieco tajemniczego pojęcia pojawiły się na początku ubiegłego roku. Opcja pojawiła się w Google Search Console nieoczekiwanie, bez wcześniejszych informacji mówiących o tym czym tak właściwie jest.

AMP to swego rodzaju „plan konstrukcyjny” według którego należy projektować wydajne strony internetowe, tworzone przede wszystkim z myślą o urządzeniach mobilnych. Celem tego projektu jest maksymalne przyspieszenie stron wczytywanych na tabletach i telefonach komórkowych. Założenie jest stosunkowo proste – strony, które powstaną zgodnie z filozofią AMP będą ładowały się do podręcznej pamięci cache. Za sprawą takiego rozwiązania strona będzie wczytywać się błyskawicznie, bez względu na to, na jakim serwerze jest wgrana. Ma to szczególne znaczenie w przypadku państw w których prędkość z jaką infrastruktura pozwala korzystać z globalnej sieci pozostawia wiele do życzenia.
Jednak podstawowym argumentem przemawiającym za wdrożeniem tego rozwiązania było zidentyfikowanie zależności pomiędzy prędkością wczytywania strony, a współczynnikiem odrzuceń. Już podczas badań przeprowadzonych kilka lat temu odkryto, że prawie połowa użytkowników porzuca stronę, jeżeli czas jej ładowania przekracza 3 sekundy. Biorąc pod uwagę tempo w jakim nowoczesne wielofunkcyjne telefony i tablety nie tylko zaczynają przejmować rynek, ale w niektórych krajach powoli wypierają klasyczne komputery/laptopy stało się jasne, że należy się lepiej przyjrzeć temu zjawisku. Analizy potwierdziły, że w ten sposób firmy – szczególnie w odniesieniu do sklepów internetowych – mogą w łatwy sposób zwiększyć swoje zyski. Co więcej, potwierdziła się znana od dawien dawna maksyma – każdy kij ma dwa końce. Dlatego tak, jak zbyt wolne ładowanie się strony zwiększa gwałtownie współczynnik porzuceń, tak przyspieszenie jej ładowania pozwala na nawet kilkudziesięcioprocentowy wzrost liczby konwersji. A to każe przypuszczać, że AMP zajmie ważne miejsce w branży pozycjonerskiej.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie Pozycjonowanie Bydgoszcz

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.