Jak działają bioniczne protezy kończyn

by

Utrata kończyny to dla człowieka przeżycie niezwykle traumatyczne. Żadna proteza nie jest w stanie zastąpić w pełni funkcjonującej ręki czy nogi. Szczególnie, gdy trzeba się przyzwyczaić do funkcjonowania ze sztuczną kończyną. Klasyczne protezy wymagają poruszania się w sposób nienaturalny, ze względu na to, że ich ruch jest możliwy tylko w jednej płaszczyźnie. Do ułatwienia życia osób pozbawionych ręki lub nogi, przyczyniły się protezy bioniczne, które mają szansę doprowadzić do sprawnego funkcjonowania.

Proteza bioniczna – co to takiego?

Pierwsza proteza bioniczna, jaka została stworzona – to proteza ręki. Na pierwszy rzut oka przypominająca jej zwykły odpowiednik. Jednak przewaga tkwi tym, że wykorzystuje fale mózgowe, czyli można nią sterować poprzez myśli. Nie oznacza to, że proteza ma zdolność czytania w myślach, chodzi jedynie o fakt odbioru impulsów mózgowych. Wzmożona aktywność pewnych obszarów mózgu oddziałuje na protezę powodując jej ruch. Można tego dokonać za pomocą elektroencefalografu. Jest on w zupełności bezpieczny i może z powodzeniem zastąpić zabieg wszczepienia sensorów do kory mózgowej.

Działanie protezy biogenicznej

Człowiek może sterować protezą bioniczną dzięki wykorzystaniu fal mózgowych. Odpowiednie systemy zainstalowane w protezie, odbierają sygnał z mózgu i przetwarzają go na polecenie dla protezy. Dużym odkryciem naukowców był fakt, że wykonanie pewnego ruchu oraz wyobrażenie sobie tego ruchu, aktywuje te same ośrodki w mózgu. Dlatego też człowiek, chcąc poruszyć protezą, może jedynie wyobrazić sobie konkretny ruch. Proteza bioniczna odbiera fale mózgowe z dużą precyzją, ponieważ każdy ruch kończyną, generowany jest przez inny obszar mózgu. Dlatego proteza podudzia nie zareaguje, gdy człowiek wyobrazi sobie ruch ręką.

Rodzaje protez bionicznych

Aktualnie powstaje coraz więcej protez bionicznych. Najbardziej popularne to proteza stopy, ręki czy też nogi. Każda z nich ma inny zakres funkcjonowania, lecz w dużej mierze poprawia codzienne funkcjonowanie człowieka. Protezy ręki pomagają głównie w czynnościach higienicznych, spożywaniu posiłków czy też pisać na klawiaturze komputera. natomiast proteza kończyny dolnej stanowczo ułatwia przemieszczania przybierając samoistnie odpowiedni kierunek. Szczególnie w sytuacji wchodzenia po schodach. Są one wykonane z bardzo trwałych materiałów, mogące unieść nawet kilkadziesiąt kilogramów. Niestety, ceny tych protez na dzień dzisiejszy są zawrotne i nie wszyscy mogą sobie na nie pozwolić.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.