Kupujemy drukarkę laserową – zwróć uwagę na kilka parametrów

by

Drukarka laserowa działa na zasadzie wykorzystania właściwości lasera i elektromagnetycznych właściwości bębna światłoczułego. Jej efektywne i wydajne działanie jest jedną z przyczyn, dla których to właśnie technologia laserowa jest częściej wybierana przez kupujących.

Użytkownicy doceniają drukarki laserowe za ich szybkie tempo drukowania. Zwykło się uważać, że dla użytkowników domowych tempo drukowania nie ma znaczenia. Wyobraźmy sobie jednak sfrustrowanego studenta przed sesją lub cholerycznego ucznia liceum tuż przed maturą – czy szybkość druku naprawdę nie jest istotna? Naszym zdaniem jest i to zależy od użytkownika, a nie od „domowego użytku”.

Im większa pamięć, tym lepiej

Kupując drukarkę laserową warto zwrócić uwagę na to, ile pamięci oferuje. Im więcej pamięci RAM, tym urządzenie jest sprawniejsze. Ten parametr ma bezpośredni wpływ na efektywność drukarki. Pamięć RAM istotnie oddziałuje na efektywność procesora. Im więcej pamięci, tym szybciej ładują się zdjęcia i złożone pliki – na przykład pliki .pdf. Modele drukarek laserowych z niższej półki cenowej posiadają najczęściej 32 MB pamięci RAM. Bardziej zaawansowane, droższe urządzenia wykorzystujące technologię druku laserowego dysponują pamięcią na poziomie 128 MB RAM.

Koniecznie sprawdź rozdzielczość

Wśród istotnych parametrów technicznych, które warto uwzględnić przy wyborze drukarki, można też wymienić rozdzielczość druku określana parametrem DPI. Rozdzielczość ma bezpośredni wpływ na jakość i ostrość wydruku. Kolorowa drukarka laserowa powinna oferować co najmniej 600 x 600 dpi. W przypadku monochromatycznych urządzeń rozdzielczość może być niższa.

Obciążenie normatywne

Do zagadkowych parametrów widniejących w specyfikacji technicznej drukarki należy m.in. obciążenie normatywne. Informuje on o tym, czy wybrane urządzenie jest przystosowane do drukowania dużej ilości dokumentów. Jeżeli drukarka ma obciążenie normatywne rzędu 10.000 miesięcznie, to w przypadku wydruku 5.000 stron nic się złego nie stanie. Jeżeli użytkownicy wydrukują 15.000 stron miesięcznie, można spodziewać się awarii.

Jeśli obciążenie urządzenia w najesz firmie będzie duże czyli innymi słowy mamy potrzebę drukować często i w dużych ilościach to warto zwrócić uwagę na szybkość druku. W wyborze drukarki pomoże strona abcdrukuj.pl, gdzie znaleźć można mnóstwo drukarek laserowych.

Na koniec warto wspomnieć o rozwiązaniach znacznie ułatwiających pracę użytkownika drukarki i obniżających koszty eksploatacji. Jeżeli nie chcesz ponosić dużych kosztów eksploatacyjnych urządzenia, pamiętaj o tym, aby wybrać drukarkę oferującą funkcję automatycznego druku dwustronnego oraz tzw. Automatyczne przełączenie na tryb energooszczędny. Korzystanie z drukarki ułatwią intuicyjny panel z wyświetlaczem LCD oraz możliwość połączenia się z urządzeniem bezprzewodowo. Design i gabaryty drukarki mają mniejsze znaczenie, jeżeli kupujemy ją do „biurowej szafy”. Jeżeli ma stać na szafce o określonych wymiarach i wpisywać się harmonijnie w wystrój wnętrza, lepiej dobrze się jej przyjrzeć.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.