Prawo jazdy na pojazdy jednośladowe

by

W historii Polski jednoślady odegrały bardzo ważną rolę. Pomogły w odbudowie kraju po wojnie, za sprawą tego, że stały się podstawowym środkiem transportu. Stało się tak dlatego, że były tańsze w produkcji i zakupie, niż samochody. W dzisiejszych czasach motorowery i motocykla przezywają prawdziwy renesans. Zmieniło się ich przeznaczenie, już nie służą jako główny pojazd w rodzinie. Wykorzystywane są do jazdy rekreacyjnej. Trudno się nie zgodzić, że z roku na rok, widać coraz większą liczbę tych pojazdów na ulicach.

Jakie kategorie prawa jazdy uprawniają do prowadzenia jednośladów

Do prowadzanie pojazdów jednośladowych uprawnia:

  • kategoria AM – dla motorowerów (i czterokołowców lekkich), do kursu można podejść w wieku 13 lat i 9 miesięcy.
  • kategoria A1 – dla motocykli o pojemności silnika do 125 cm3 i mocy maksymalnej nieprzekraczającej 11KW, jest to prawo jazdy pozwalające prowadzić małe motocykle, która potrafią osiągnąć prędkość maksymalną powyżej 100km/h, do kursu można podejść po ukończeniu 15 lat i 9 miesięcy.
  • kategoria A2 – dla motocykli o maksymalnej mocy nieprzekraczającej 35KW, do kursu na to prawo jazdy wymagany jest minimalny wiek 17 lat i 9 miesięcy, prawo jazdy kategorii A2 uprawnia do prowadzenia większości motocykli do pojemności 500cm3, należy jednak pamiętać o ograniczeniu dotyczącym maksymalnej mocy silnika.
  • kategoria A – jest to pełne prawo jazdy motocyklowe, nieposiadające ograniczeń co do prowadzonego jednośladu, kursant może zacząć lekcje nie wcześniej niż w wieku 23 lat i 9 miesięcy.

Kurs w OSK CODEX w Krakowie

Ośrodek szkolenia kierowców w Krakowie oferuje kursy na prawo jazdy AM, prawo jazdy A1, prawo jazdy A2 i prawo jazdy A. Kursy odbywają się pod okiem wyszkolonych instruktorów. Pojazdy oferowane dla danych kategorii to:

  • Romet ZK 50 – dla kategorii AM.
  • Suzuki GN 125 i Yamaha YBR 125 – dla kategorii A1.
  • Yamaha MT 07 – dla kategorii A2 i A.
    Są one świetnym wyborem dla osób zaczynających przygodę z jednośladem. Dlatego właśnie zostały wybrane do prowadzenia kursów. 

OSK CODEX to świetne miejsce dla przyszłych kierowców. Z wyjątkiem kursów na prawo jazdy pozwalające prowadzić jednoślady, oferuje także kursy na kategorie B, B1, B+E, C, C+E, D, a także kursy zawodowe. Ponadto szkoła prowadzi kursy doszkalające dla osób, które chcą doskonalić swoją technikę jazdy i stać się lepszym kierowcom. Instruktorzy są przyjaźnie nastawieni do kursantów i przygotują ich nie tylko do egzaminu, ale też do codziennego poruszania się po drogach.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.