Być może niektórzy z Państwa słyszeli o tym, iż Szczecin nazywany jest „miastem teatrów”. Nazwa ta jest nieprzypadkowa i można powiedzieć, że poświęcimy jej tekst. Jak się łatwo domyślić – musi chodzić o teatry, które znajdziemy w stolicy województwa zachodniopomorskiego.
Szczecin a teatry
Zacznijmy może od wymienia wszystkich miejsc – Teatr Polski, Teatr Współczesny, Teatr Krypta, Teatr Kana, Teatr Lalek „Pleciuga”, Teatr Nie Ma oraz Teatr Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki. W zasadzie do tego grona można też dodać Operę na Zamku, Filharmonię Szczecińską oraz amfiteatr w Parku Kasprowicza. Nie ulega wątpliwości, że nie można narzekać. Jeżeli teatr jest Wam bliski, warto wybrać się do Szczecina. Po prostu nie sposób znaleźć jakieś minusy w przypadku tego miasta. Jedyne co powinno się nasuwać namyśl to to, że pogoda Szczecin musi być odpowiednia. Na pogodę rzecz jasna wpływu nie mamy, ale chyba nie trzeba nikomu mówić w jaki sposób minimalizuje się negatywny wpływ natury.
Czas przybliżyć teatry
Skoro już wiemy na do dokładnie możemy liczyć w Szczecinie, nadeszła pora na przybliżenie poszczególnych miejsc (weźmiemy pod uwagę teatry z wyłączeniem Teatru Kameralny Szczecińskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki). Zgodnie z kolejnością zaczniemy od Teatru Polskiego.
Teatr Polski to teatr dramatyczny, którego założenie miało miejsce w 1946 roku. Siedzibę teatru znajdziemy w zabytkowym budynku zlokalizowanym przy ul. Swarożyca 5 (siedziba znajduje się to od 1949 roku).
Teatr współczesny to także teatr dramatyczny. Jego lokalizacja to budynek Muzeum Narodowego na Wałach Chrobrego. Warto jednak podkreślić, że teatr ma dwie sceny – pierwsza z nich wraz z malarią znajduje się właśnie na Wałach Chrobrego, druga jest na Deptaku Bogusława.
W przypadku Teatru Krypta po raz kolejny mamy do czynienia z teatrem dramatycznym. Zgodnie z nazwą Teatr ten znajdziemy w Krypcie. Konkretnie w Krypcie Gryfitów na Zamku Książąt Pomorskich. Jako ciekawostkę można podać fakt, że przy teatrze swoje funkcjonowanie ma kabaret Piwnica Przy Krypcie.
Tak dochodzimy do teatru Lalek „Pleciuga”. Początek działalności tego teatru miał miejsce w 1958 roku. W repertuarze znajdziemy zarówno przedstawienia dla dzieci, jak również adaptacje literatury światowej skierowane w stronę dorosłych. W ciągu sezonu widz może liczyć przeciętnie na 4 premiery.
Na koniec został nam Teatr Nie Ma. Jest to szczeciński teatr offowy, który powstał bardzo niedawno, bo w 1999 roku. Co więcej – teatr ten powstał dzięki inicjatywie, która wyszła ze strony jednej z uczennic IX Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie. Obecnie stałą siedzibą teatru jest Akademickie Centrum Kultury w Szczecinie, w historii teatru doszło już do ok. 50 sztuk.
W ten sposób przybliżyliśmy, dlaczego Szczecin jest uznawany za miasto teatrów. Co prawda opisy były zwięzłe, ale nie sposób dokładnie powiedzieć o wszystkim przy okazji jednego tekstu. Tak więc – jeśli tylko chcecie to nic nie stoi na przeszkodzie, aby poszerzać swoją wiedzę. Za nami dopiero wstęp a co będzie dalej zależy tylko od Was.