Zastosowanie akumulatorów litowo-jonowych

by

Pierwszy raz potencjał litu jako tworzywa do baterii zauważono na początku XX wieku. Wtedy zaczęły się eksperymenty z bateriami wykonywanymi z tego metalu. Jednak dopiero w latach 90. na rynku pojawiły się pierwsze akumulatory litowo-jonowe, które w swoich kamerach wykorzystywała marka SONY. Jakie zastosowanie obecnie mają baterie tego typu?

Do czego najczęściej wykorzystuje się akumulatory litowo-jonowe

Akumulator litowo-jonowy to jeden z najlżejszych wynalazków tego typu. Z tego względu najczęściej stosuje się go we wszelkich urządzeniach elektronicznych, takich jak telefony, tablety, laptopy itp. Takie rozwiązanie pozwala użytkownikom na komfortową pracę i wygodne korzystanie z urządzenia.

To jednak nie wszystko. Niektórzy producenci, tak jak np. Bater.pl, oferują konsumentom baterie litowo-jonowe do wózków widłowych czy innych urządzeń przemysłowych i elektronarzędzi. Dodatkowo baterie tego typu od jakiegoś czasu wykorzystywane są również jako akumulatory do samochodów elektrycznych. Ze względu na to, że większość koncernów samochodowych zapewnia, że za kilka lat większość ich produktów będą stanowiły pojazdy elektryczne, możemy spodziewać się znacznego wzrostu produkcji akumulatorów litowo-jonowych, które zamówisz na: https://www.bater.pl/baterie-litowo-jonowe/

Czym są akumulatory litowo-jonowe i jakie są ich zalety

Wiemy już, gdzie obecnie stosuje się baterie tego typu, ale czym one właściwie są? Otóż akumulator litowo-jonowy to akumulator elektryczny, w którym rolę elektrolitu stanowi ciecz zawierająca sole litowe.

Ich największą zaletą jest to, że potrafią zmagazynować dwa razy więcej energii, niż tradycyjne akumulatory o takiej samej wadze i rozmiarach. Oznacza to, że przykładowo bateria do telefonu może być znacznie lżejsza. Ogromną zaletą jest także to, że akumulatory litowo-jonowe można bardzo szybko naładować. Dotyczy to zarówno baterii w przenośnych urządzeniach elektronicznych, jak i pojazdów elektrycznych. W przypadku telefonów czas ładowania to ok. 1 h natomiast w przypadku pojazdów akumulator można naładować nawet w 15-30 minut. Takie rozwiązanie znacznie ułatwia pracę.

Do zalet można zaliczyć także długą żywotność, lepszą wydajność oraz mniejszą szkodliwość dla środowiska. Nic więc dziwnego, że na rynku pojawia się coraz więcej producentów, takich Bater.pl, którzy oferują klientom akumulatory działające w technologii litowo-jonowej. Już dziś zastosowanie tego typu baterii jest ogromne, jednak w przyszłości z pewnością będą one wykorzystywane na jeszcze większą skalę.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.