Altana ogrodowa: z czego zbudować

by

Jeśli dysponujesz dużym ogrodem, to postawienie w nim altany jest znakomitym rozwiązaniem. Nie tylko zyskasz miejsce, gdzie będzie można odpocząć razem rodziną w trakcie długich, ciepłych wieczorów, ale powstanie także dodatkowy element dekoracyjny, który zgra się z wyglądem domu i podwórka. Poza projektem samej altany i jej rozmiarem, trzeba też zaplanować, z jakiego materiału ją wykonać, a opcji jest co najmniej kilka.

Altany drewniane

Wykonywane zdecydowanie najczęściej – są nie tylko estetyczną (można sobie pozwolić na różnorodne zdobienia), ale też stosunkowo łatwą i tanią w przygotowaniu opcją. Nie ma tutaj znaczenia, w jakim stylu jest utrzymany Twój ogród ani jak prezentuje się dom, ponieważ dość łatwo dostosować drewnianą altanę do wyglądu otoczenia. Bez względu na to, jaki rodzaj drewna się wybierze – sosnowe, świerkowe, jodłowe, modrzewiowe lub inne – trzeba pamiętać o regularnej konserwacji i impregnacji; jest to absolutnie niezbędne, jeśli chcemy się upewnić, że altana przetrwa przez wiele lat.

Altany metalowe

Budowane zwykle z poliwęglanu i aluminium, odznaczają się niezwykłą trwałością i odpornością na warunki atmosferyczne – nie zagrozi im ani wilgoć, ani silne promienie słoneczne. Altany metalowe są zdecydowanie droższe niż drewniane, nie pozwalają też na taką różnorodność w zdobieniach; konstrukcje zwykle są dość proste, minimalistyczne, dlatego należy zwrócić uwagę, czy pasują do naszego podwórka. Na dach może powędrować blacha trapezowa, dostępna w wielu wariantach kolorystycznych. 

Altany murowane

Mniej popularne, ale za to bardzo zjawiskowe są altany murowane. Blachodachówka imitująca ceramiczne dachówki, szklane ścianki, drewniane wykończenie – możliwości zmodernizowania takiego projektu jest niezwykle dużo. Przy odpowiednim rozplanowaniu można nawet tak wyposażyć murowaną altanę, że będzie służyła o każdej porze roku. Wystarczy jedynie pamiętać, że tego typu modele potrzebują dość sporej powierzchni i mogą stanowić spore wyzwanie podczas samodzielnego wykonywania. Dobrze jeśli przed rozpoczęciem budowania zasięgnie się rady eksperta bądź po prostu wynajmie ekipę, która zrealizuje taki pomysł.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.