Kratki kominkowe i ich zastosowanie

by

Montując kominek należy pamiętać, aby koniecznie wyposażyć go w praktyczne kratki kominkowe. Są to niezbędne akcesoria do odprowadzania gorącego powietrza do wnętrza pomieszczenia, ale pełnią też funkcje dekoracyjne. Za ich pomocą można bowiem estetycznie zamaskować otwory wentylacyjne. Wybór kratek wentylacyjnych jest ogromny, więc nie ma najmniejszego problemu z ich odpowiednim dopasowaniem do konkretnego modelu kominka.

Rodzaje kratek i ich zastosowanie

Ze względu na pełnione funkcje, jak również miejsce montażu, kominkowe kratki dzielmy na wlotowe, wylotowe, dekompresyjne. luft, tunel, czerpnie i anemostaty. Pierwsze z nich montowane są dolnej części kominka. Ich głównym zadaniem jest doprowadzanie do paleniska odpowiedniej ilości powietrza, bez którego nie byłby możliwy proces spalania. Najczęściej w kominkach stosuje się jeden otwór wlotowy, ale jeśli zachodzi taka potrzeba, może ich zastosować więcej.

Kratki wylotowe to elementy odprowadzające ciepłe powietrze na zewnątrz kominka. Montowane są w na otworach wentylacyjnych umiejscowionych w górnej jego części. Podczas montażu kominka nie można również zapomnieć o kratkach dekompresyjnych. Ich głównym zadaniem jest ochrona sufitu przed nadmiernym przegrzaniem. Skutecznie zapobiegają również stratom ciepła. Tego rodzaju kratki kominkowe montuje się w odstępie około 40cm od sufitu, co pozwala stworzyć półkę dekompresyjną.

Kratki luft oraz tunel to modele pełniące rolę dekoracyjną. Ich wlot jest zasłonięty, dlatego aby zachować prawidłową cyrkulację powietrza należy zadbać, żeby znalazły się w odpowiednich miejscach. Anemostaty to kolejny rodzaj kratki kominkowej. Montuje się je suficie, ale też na ścianach. Stanowią zakończenie kanału rozprowadzającego ciepłe powietrze z kominka. Podobne zastosowanie mają czerpnie, tyle tylko, że ten model kratki montuje się na zewnątrz. Jego zadaniem jest ochrona wlotowego kanału powietrza przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi panującymi na zewnątrz budynku.

Kominki polecane do wnętrz

Aby kominek spełniał swoje zadania, musi być idealnie dopasowany do indywidualnych potrzeb jego użytkowników. Kominki MEGI Wanat nie tylko estetycznie się prezentują, ale przede wszystkim są efektywnym źródłem ciepła. Wyposażone w odpowiednie kratki kominkowe, dostosowane wymiarami do wielkości kominka, zapewnią niepowtarzalną atmosferę w domu. Dzięki ich zastosowaniu wymiana ciepła odbywa się w sposób płynny, ogień w palenisku nie przygasa, a jednocześnie nie jest w stanie wytworzyć zbyt wysokiej temperatury, która mogłaby uszkodzić któryś z elementów kominka.

You may also like

Leave a Comment

Your email address will not be published.